Sonuç odaklı olmak ve eyleme geçmek

Yaşam koçluğunun gücü, sonuç odaklı olmasında yatar. Sonuç odaklı olmak, “Neden olmuyor? Neden başaramıyorum?” soru veya düşüncesinin yerine “Nasıl olur? Nasıl başarırım?” sorusunun gündeme gelmesidir. Yaşam koçu, koçluk görüşmelerinde, devamlı olarak danışanının sonuçlara odaklamasına yardım eder. Koçluk alan kişi, sonuç odaklı olmayı deneyimleyerek öğrenir ve bu beceriyi hayatına sokarak, tüm hayat alanlarında başarıyı yakalayabilir.

Sonuç odaklı olan biri, soruna ve sorunun çıkış sebeplerine odaklanmaz. Tek hedefi, bu sorunun yerine ne istediğine karar verip, bu isteğini koymaktır. Problem odaklı kişi negatif enerjinin etkisi altına girer, karamsarlaşır ve istediği sonuca odaklanamaz. Devamlı problemle boğuşur. Sonuç odaklı olmak, arzuladığımız sonucun olumlu etkisi ile pozitif enerjinin kontrolüne girmek ve bu pozitif enerjinin verdiği gücü, hedeflerimizi gerçekleştirmek için kullanmak demektir.

Sonuç odaklı olmak eylemi gerektirir. Eyleme geçmeden, bir şeyleri yapmadan, isteğimizi gerçekleştiremeyiz. Her şeyi yapacak güç bizim içimizde ve kullanılmayı bekliyor. Arzuladığımız sonuçlara odaklanarak, eyleme geçmek başarıyı garantiler. Eyleme geçmek ve bu eylemlerin sorumluluğunu almak, elde edilecek başarının bizim eserimiz olmasını sağlar ve bu başarıyı daha da değerli kılar.

Aynı durum başarısızlık ihtimalinde de geçerlidir. Harekete geçmeden başarıp başaramayacağımızı bilemeyiz. Korkunun hareket gücümüzü bizden almasına müsaade etmemek gerekir. Bu korkunun karşıtı, başarı ve bu başarının bize vereceği hazdır. Bu başarıya ve hazza odaklanmak sonuç odaklı olmaktır. Başarısızlığın size öğretecekleri de çok değerlidir. Hayat bir ilerleme ve gelişim demektir. Eğer başarısızlıklarımızdan ders alır ve öğrenirsek bu gelişim yolunda büyük bir yol kat ederiz. Bu pencereden bakınca, başarısızlık yoktur öğrenme vardır.

İnsanları, doğal ihtiyaçları ve değerleri harekete geçirir. Bizi harekete geçiren bu güç; su içmek, yemek yemek ve barınmak olabileceği gibi;  sevgi, aşk, korumak, sevmek, aile ve vatan gibi kişi için önemli ve değerli kavramlar da olabilir. Mesela, bir askeri ölüme götüren vatan sevgisidir. Bu sebeplerden hangisi olursa olsun, kişinin eyleminin sonuca varabilmesi yani başarılı olabilmesi için, isteğinin net ve olmuş halinin gelecek görüntüsünü zihninde canlandırması gerekir. Sonuç odaklı olmanın gereği budur. Bu gelecek görüntüsü aynı zamanda ihtiyacımız olan motivasyonu da sağlar. Motivasyon bir nevi eylemin yakıtıdır.

Başarılı, huzurlu ve zengin olmak ya da her ne istiyorsanız ona sahip olmak sizin elinizdedir. Bu isteğinize de ancak eyleme geçerek ulaşabilirsiniz. Sonuç odaklı olmak size yardımcı olacaktır. Sonuç odaklı olmak, sorunlardan ve engellerden ziyade, arzuladığınız sonuca odaklanmaktır. Sonuç odaklı olduğunuzda, pozitif enerji ve olumlu düşünce gücü, sizin ihtiyacınız olan motivasyonu ve gücü sağlayacaktır. Kendinize şu iki soruyu sorun: Ne istiyorum? Bu isteğime nasıl ve neler yaparak ulaşırım?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Your comments make us happy.

Leave a comment, get a kitten!